Přeskočit navigaci.

Arnold „The Oak“ Schwarzenegger! - 3. díl Veleúspěšný kulturista, nejlépe placený herec a uznávaný politik

Čtvrtek, 11. listopadu 2010, autor: Libor Vaculík

Je zde v pořadí již 3. díl našeho malého seriálu o Arnoldovi. Můžete se dozvědět, jaké výzvy a nároky na něj kladly další ročníky soutěže Mr. Olympia a jak se vyvíjela Schwarzeneggerova filmová kariéra!

Snadné vítězství

Roku 1971 se IFBB soutěž Mr. Olympia poprvé konala jinde než v New Yorku. Byla pořádána ve francouzském hlavním městě Paříži a to ve stejný den jako Mr. Universe, který byl v Londýně. Jednalo se o Arnoldovu druhou Olympii, kterou se mu podařilo vyhrát. Ovšem toto vítězství se nepovažuje za moc významné, vzhledem k tomu, že většina nejlepších kulturistů té doby si vybrala účast na Mr. Universe místo Olympie. Přesto se ale jedná o další titul Mr. Olympia, jenž připadl mladému borci a to se počítá.

Zpět v čase a znovu proti Sergiovi

Následující ročník byl pro všechny zúčastněné o mnoho záživnější. Konal se v německém Essenu a zúčastnil se jej opět Sergio Oliva se silnou touhou znovu dobýt svůj ztracený titul zpět. Tento rok se účastnili i takoví borci jako Francouz Sarge Nubret, Frank Zane, nebo Arnoldův dlouholetý kamarád Franco Columbu. Největší souboj se očekával mezi Arnoldem a Sergiem Olivou a také se tak stalo. Vypadalo to skoro, jako by se soutěž vrátila o dva roky v čase zpět. Opět se fanoušci rozdělili na dva znepřátelené tábory a opět se hlasitě diskutovalo o tom, kdo měl vyhrát. V poměru hlasů sudích 4:3 nakonec vyhrál opět Schwarzenegger a připsal si tak v pořadí již třetí titul Mr. Olympia. Ve stejný rok se také výrazněji pohnula jeho herecká kariéra, když se herecky podílel na natočení celkem úspěšného televizního seriálu Streets of San Francisco, kde měl možnost zahrát si po boku Michaela Douglase.

Rok 1973 by se dal charakterizovat dalším snadným vítězstvím na Olympii. Účast na soutěži nebyla zrovna valná a tak Arnold neměl velké problémy, aby porazil Franca Columbu a získal další titul.

Arnie vs. Lou

Na příštím ročníku se Mr. Olympia rozdělil na dvě základní soutěžní kategorie místo stávající jedné. Od teď se soutěžilo v kategorii do 200 liber (přibližně 91 kilogramů), v kategorii nad 200 liber a následně mezi vítězi obou kategorií se soutěžilo o absolutního vítěze. Na tomto Mr. Olympia (1974) se odehrál legendární duel mezi Arnoldem a Lou Ferrignem. Lou Ferrigno byl ve skvělé formě a skvěle připravený pro střet s rakouským borcem. O 4 roky mladší Lou s postavou o téměř 14 kilogramů těžší a 5 centimetrů vyšší než Schwarzenegger představoval významného aspiranta na vítěze tehdejšího ročníku a asi jediného, kdo mohl potenciálně porazit Arnolda na této soutěži. Osud tomu však nechtěl. Arnold podle sudích disponoval lepšími proporcemi a svalovou vyspělostí. Ferrigno se tedy ačkoliv větší, silnější a velmi dobře rýsovaný, musel spokojit s druhým místem. Pro zajímavost, v kategorii do 200 liber vyhrál Franco Columbu nad Frankem Zanem a Schwarzenegger se stal absolutním vítězem. Týž rok si Arnold zahrál v americké televizní komedii Happy Anniversary and Goodbye (= Šťastné výročí a sbohem), která si získala na televizní film celkem nebývalou oblibu u filmových fanoušků.

Kulturistický důchod

Mr. Olympia 1975 je pro fanoušky kulturistiky a Arnolda notoricky známý ročník této IFBB soutěže. Byl totiž zfilmován v dokumentárním snímku Pumping Iron (do češtiny přeložený jako: Železný Schwarzenegger), který měl premiéru o dva roky později (1977). Dokumentární film však není pouze o Arnoldovi, jak by nasvědčoval český překlad. Ačkoliv se Arnoldovi věnuje nejvíce, jsou zde také zajímavé záběry a rozhovory s borci jako: Lou Ferrigno, americký profesionál Mike Katz, Franco Columbu, Sarge Nubret a s mnoha dalšími. Ze zaměření filmu na Arnolda lze však vytušit, kdo tehdy soutěž vyhrál. Ano, byl to rakouský „Dub“ Arnold Schwarzenegger! Lou Ferrigno tentokrát zůstal až na třetím místě za Sargem Nubretem. V kategorii do 200 liber vyhrál opět Franco Columbu, takže Arnolda čekal ještě souboj s nejlepším přítelem o absolutního vítěze. Ačkoliv hlasování bylo těsné, prakticky všichni věděli, že to bude Schwarzenegger, kdo se bude radovat z výhry. Po tomto vítězství se Arnold rozhodl, že mu už 6 titulů Mr. Olympia stačí a hned na soutěži při vítězném proslovu ohlásil odchod do kulturistického důchodu. Chtěl se nyní více věnovat herecké kariéře a pokusit se dobýt také svět filmu. Ve svém proslovu na rozloučenou ještě poděkoval všem za podporu a také slíbil, že body-buildingu se bude věnovat nadále i když už ne soutěžně. Svůj slib stále drží, když od roku 1989 každoročně pořádá Arnold Classic, jenž je nyní součástí daleko větší události - Arnold Sports Festivalu.